Капковото напояване е много ефективен начин за поддържане на вашата градина. То предоставя вода директно до корените на растенията и по този начин намалява изпаряването и загубата на водни ресурси от духането на вятър. Също така капковите напоителни системи помагат при решаване на проблемите с плевели и гъбични заболявания като брашнеста мана и черни петна, тъй като водата отива само там, където растението може да я използва. По тази причина капковото напояване е чудесен начин за опазване на водните ресурси. Ако направите своята напоителна система автоматична, дори няма да ви се налага да мислите за нея.
Изберете мястото: Изберете мястото, където системата трябва да се инсталира. Например: зеленчукова градина, храстите около дома, цветните лехи на терасата – това са местата, където капковото напояване работи най-добре.
Определете водоизточника: Всяка външна дюза може да бъде използвана за капкова напоителна система, но се уверете, че сте закачили Y-образен съединителна тръба с клапа. Закрепете тази тръбна в обърната позиция, така че долният й край да се свързва с дюзата. Свържете единия край на с градинския маркуч, който ще доставя вода в системата,а другия - към допълнителен маркуч, който да отговаря за други нуждаещи се от поливане растения.
Изберете дизайн на градината си, който да показва къде се намират районите от нея, които ще се нуждаят от по-обилно и постоянно напояване: Оформете главна линия на напоителната система с пластмасови тръби, която да представлява гръбначния стълб на вашата капкова система. Използвайте по-малки полугъвкави полиетиленови тръби, които имат малки дупчици, за да образувате „капковата линия“. По-малките капкови линии се правят, за да не пада налягането в основната част от системата. Изолираните и по-големите растения могат да се нуждаят от собствени линии за напояване, така че е хубаво да вземете под внимание и това, когато оформяте дизайна на напоителната си система.
Съберете оборудването: За автоматична капкова система за напояване ще се нуждаете от таймер с батерии, който да контролира напоителния процес. Важно е да се снабдите с клапан за обратен поток или регулатор на налягането, който да попречи на отцеждащата се вода да съсипе канализацията на вашия дом. Също така трябва да си набавите и филтри, които да пречат на праха и ръждата да стигат до вашата напоителна система.
Свържете системата: Всичко, което остава да направите, е да свържете всички материали към дюзата, както следва: Y- образната тръба, таймер, регулатор на налягане, маркучите и основната линия от тръби за напояване.
Тествайте системата: Първоначално настройте таймера на „Ръчно управление“ и след това го включете. Така водата ще потече от дюзата към системата за капково напояване. Ако сте направили всички правилно, ще видите как емитерите започват да оформят фонтани от водни струи. Сега можете да настроите ръчно потока на вода, което достига до системата чрез регулиране на потока от дюзата. За ефективността на вашата система и здравето на растенията ви е много важно да се контролира водния поток, защото не е хубаво да бъде нито твърде бърз, нито твърде слаб.
Проверете за течове: Когато приключите с настройките на водния поток, изключете таймера, но оставете водната дюза включена. Би трябвало да чуете как циркулацията на вода в тръбите спира, но ако това не се случи, значи някъде в системата имате течове. Малките течове могат да бъдат поправени чрез използването на изолирбанд.
Нагласете таймера: Препоръчваме да експериментирате с различно време за напояване, за да откриете кое се отразява най-добре на вашите растения. В повечето случаи 15-20 минути напояване на ден са достатъчни при нормални атмосферни условия.
Днес е вторият ден от осминафиналната фаза на Европейското първенство по футбол, което се провежда в Германия....
Колко струва един щатски долар спрямо един български лев? Използвайте този валутен калкулатор, за да сметнете за колко български лева се разменя едно долар днес, 30 юни....
Колко струва един британски паунд към един български лев? Използвайте този валутен калкулатор, за да сметнете за колко български лева се разменя един британски паунд днес, 30 юни....
Германия се класира за 1/4-финалите на Европейското първенство по футбол, което се провежда в страната....
Планирали сте посещение в Турция? Използвайте този валутен калкулатор, за да сметнете за колко български лева се разменя една турска лира днес, 30 юни....
На 30 юни 1873 г....
Започват ключовите парламентарни избори във Франция, които ще се проведат на 30 юни и на 7 юли, а резултатите от вота могат критично да прекроят страната в дългосрочен план....
Новият треньор на Левски Станислав Генчев разкри какви са проблемите на тима преди старта на новия сезон....
Невинаги е възможно да се готвят палачинки, така че да се окажат тънки и с приятна текстура с малки дупчици по повърхността им....
"Лично за мен Росен Желязков е приемлив кандидат за премиер....