03 февруари 2010 г. 19:51 ч.
От 6 до 16 февруари Венеция отново ще е домакин на Венецианския карнавал, предшестващ традиционните великденски пости, припомнят италиански електронни издания, цитирани от БТА.
Официално карнавалът във Венеция се заражда през 1094 г. Тогава в първи официални документи се споменава за общонародни тържества, които се състоят в Града на каналите, точно преди великденските пости.
В тези документи обаче думата "карнавал" не се споменава. Това става едва 2 века по-късно, през 1296 г., когато за първи път в официален документ на Венецианската република се говори за Венецианския карнавал. Експерти твърдят, че традициите на карнавала са много по-дълбоки и че датират още от времето на Римската империя, когато хората са празнували настъпването на пролетта, водени от мотото:
"Веднъж в годината е позволено да няма задръжки".
При установяването на Венецианската република венецианските управници и богаташи решили да последват примера на техните римски предшественици и разрешавали веднъж в годината чрез маскаради да бъдат заличавани границите между бедните и богатите, а най-бедните да имат възможност, прикрити зад маски, да проникват в средите на богатите.
Първоначално карнавалът е бил доста дълъг, от първата неделя на октомври до Богоявление.
После се установява в 10-те дни преди Великденските пости, но треската по подготовката му владее Венеция през цялата година. През вековете сред най-запомнящите се карнавали е този от 27 февруари 1679 г. Тогава дукът на Мантуа дефилира в карнавалното шествие със свита от индианци, цветнокожи, турци и татари.
По време на дефилето те се сражават с 6 митични чудовища и след като ги убиват, започват да танцуват типични за етносите им танци, което ги превръща в невиждано за венецианците зрелище.
След краха на Венецианската република в края на 18 век и началото на 19 век временните окупатори на града - французите и австрийците, не одобряват карнавала. Той обаче е "приютен" на съседните на Венеция острови - Бурано, острова на дантелите и Мурано, острова на стъклата, и така традицията оцелява до 20 век. Възражда се официално във Венеция през 1979 г. и оттогава досега се запазва във формат от празненства, продължаващи цели 11 дни.
Всяка година 11-те дни на карнавала са белязани от многовековни ритуали, като Полетът на ангела, Карнавалното шествие на дожите, Маскения бал на дожите и Празника на Мариите, но също и от някои съвременни ритуали, пародиращи традициите, като Полета на магарето, Банята на моржовете или конкурса за най-красив травестит. Ритуалът Полетът на ангела е церемонията, без която Венецианският карнавал не би бил истински карнавал. Тя се състои винаги в първата неделя на карнавала, точно на обед местно време /13 часа българско време/, на площад Сан Марко.