Във фотографията няма задължителни и фиксирани правила, но съществуват определени насоки, чрез използването на които можете да подобрите качеството на снимките си. Звучи като абсолютно клише, но е истина – във фотографията има само едно правило, и това е, че няма правила. Въпреки това, съществуват определени композиционни насоки, които могат да бъдат приложени в почти всички ситуации и да подобрят въздействието на почти всяка сцена. Това ще ви даде опората да правите по-завършени и балансирани фотографии.
Правилото на третините
Представете си, че изображението ви е разделено на девет еднакви части от 2 вертикални и 2 хоризонтални линии. Според правилото на третините, най-добре е да разположите най-важния елемент от сцената по дължина на тези линии или в точките на тяхното пресичане. Това ще направи снимката интересна и балансирана. Повечето фотоапарати на онлайн магазин Фото Свят дори предлагат опцията да виждате линиите на LCD дисплея.
Балансиране на елементите
Поставяйки акцента на снимката извън центъра, според правилото на третините, ще получите интересен ефект, но е възможно в резултат на това, останалата част от снимката да изглежда празна. Трябва да балансирате тежестта на обекта.
Водещи линии
Когато наблюдаваме снимка, погледът ни естествено се насочва от линии. Обмисляйки предварително как да композирате линиите, вие можете да променяте цялостната структура на изображението. В права линия, диагонално, заоблени линии, хаотично, радиално и т.н - всеки от тези подходи ще носи различно въздействие.
Симетрия и мотиви
Заобиколени сме от симетрия и различни мотиви – естествени и неподправени. Чрез симетрията могат да се получат забележителни композиции, особено в сцени, в които симетрията е неочаквана. Друг вариант е да я нарушите, да създадете напрежение и фокусна точка.
Гледна точка
Преди да заснемете обекта, отделете малко време да помислите от каква гледна точка да снимате. Тя има значително въздействие върху композицията на снимката и може да промени цялостното послание и замисъл. Вместо да снимате само на нивото на очите, направете го от високо, от ниско, от близо и от далече.
Фон
Често се случва, заснемайки нещо да си мислите, че ще се получи прекрасна снимка, но в крайна сметка целият й чар се губи, защото обектът се губи в претрупания тежък фон. Човешкото око има отличната способност да разграничава отделните елементи, но дори и най-висококачествените фото обективи улавят сцената като плоско изображение. Решението на този проблем се крие в по-лекия и ненатрапчив фон. Изберете го така, че да не натоварва допълнително композицията и да не разсейва.
Дълбочина
Понеже фотографията е двуизмерно изкуство, трябва внимателно да избирате композицията, за да пресъздава усещането за дълбочина. Лесно можете да го постигнете чрез включване на обекти в трите плана на изображението – преден, среден и заден. Друг добър композиционен похват за придаване на дълбочина е оставянето на определен план неясен. Така човешкото око ясно разграничава отделните обекти и положението им в пространството.
Рамкиране
Има изобилие от обекти, които създават прекрасни естествени рамки на изображението – дървета, арки, сгради и т.н. Когато използвате тези елементи в краищата на изображението, можете отлично да изолирате основния обект от останалата част от света. Резултатът е по-фокусирано изображение, което привлича погледа към основния елемент.
Отблизо
Много често снимката губи въздействието си, защото основният обект е толкова малък, че се губи във фона и обкръжаващата го среда. Уверете се, че снимате от достатъчно малко разстояние, за да елиминирате „шума“ на снимката и за да сте сигурни, че акцентът пада върху основния елемент.
Експериментирайте
В зората на дигиталната фотография, вече не се налага да се тревожите, че ще ви свършат позите или за разходите за проявяване на ленти. Ето защо, експериментирайте с фотоапаратите си на воля.
Композицията във фотографията е далече от науката и затова на всички „правила“ трябва да се гледа с известна доза скептицизъм. Ако те не пасват на сцената ви – игнорирайте ги.
Днес е вторият ден от осминафиналната фаза на Европейското първенство по футбол, което се провежда в Германия....
Колко струва един щатски долар спрямо един български лев? Използвайте този валутен калкулатор, за да сметнете за колко български лева се разменя едно долар днес, 30 юни....
Колко струва един британски паунд към един български лев? Използвайте този валутен калкулатор, за да сметнете за колко български лева се разменя един британски паунд днес, 30 юни....
Германия се класира за 1/4-финалите на Европейското първенство по футбол, което се провежда в страната....
Планирали сте посещение в Турция? Използвайте този валутен калкулатор, за да сметнете за колко български лева се разменя една турска лира днес, 30 юни....
На 30 юни 1873 г....
Започват ключовите парламентарни избори във Франция, които ще се проведат на 30 юни и на 7 юли, а резултатите от вота могат критично да прекроят страната в дългосрочен план....
Новият треньор на Левски Станислав Генчев разкри какви са проблемите на тима преди старта на новия сезон....
Невинаги е възможно да се готвят палачинки, така че да се окажат тънки и с приятна текстура с малки дупчици по повърхността им....
"Лично за мен Росен Желязков е приемлив кандидат за премиер....