12 декември 2014 г. 17:25 ч.
Коалиция за опазване на околната среда, която е известна като Кампания за безопасна козметика, оказва натиск върху правителството на САЩ да въведе ограничения за използването на опасни химикали за производство на козметика и други продукти за лична хигиена.
Изследвания в областта сочат, че токсични химикали се използват редовно в такива продукти, но не са вписани в етикета, което прави крайните продукти опасни за потребителите.
Какво трябва да знаете: Общоприетата гледна точка
Според проучване проведено от Environmental Working Group, която е член на Кампанията за безопасна козметика, показа, че в един на всеки 120 продукта (от общо 7500 изследвани) се съдържат химикали, които или са възприети или се предполага, че са причинители на ракови заболявания. Сред продуктите има балсами за устни, лосиони, гримове и шампоани. Кампанията е оповестила през януари, че над 500 производители на козметични продукти са подписали споразумение да заменят токсичните вещества в своите продукти. Интересното е, че нито една от големите компании за производство на козметика не е подписала споразумението.
По-голямата част от козметичната индустрия – с някои изключения като лосионите за предпазване от слънчево изгаряне и шампоаните против пърхот - не се контролира от държавната администрация за храни и лекарства, което означава, че не упражнява абсолютно никакъв надзор над тестовете за безопасност на продуктите.
Д-р Девра Дейвис, директор на Центъра по Онкология на заобикалящата ни среда към института за ракови заболявания в университета в Питсбърг, казва: "Държавната администрация за храни и лекарства няма никакво пълномощие да ни казва дали продуктите са безопасни за употреба и в резултат от това има съставки в козметиката, които са с широко приложение, но никога не са били тествани."
Какво трябва да знаете: Алтернативна гледна точка
Според Майк Адамс, изпълнителен директор на Център за защита на здравето на потребителите, твърди, че повечето козметични продукти на водещи марки съдържат химикали, които доказано увреждат човешкото здраве. За да запазите своето здраве, той съветва да избягвате изцяло козметичните продукти и продуктите за лична хигиена на големите козметични компании. Майк Адамс съветва да залагате само на продукти, които не вредят на околната среда. Те могат да се използват с различни
апарати за лице, тяло и друго козметично оборудване. Но дори и с тях трябва да се внимава, защото има много компании, които разчитат на "естествени" съставки в продуктите си. Разглеждайте сайтовете им, четете коментари от потребители, проверявайте съдържанието на продуктите си, защото много от т.нар. "натурални" продукти, нямат абсолютно нищо натурално в себе си.
Извод:
Поради липса на федерален надзор много токсични химикали се използват широко в козметичните продукти.