31 декември 2010 г. 15:34 ч.
Отива си напрегната година за България, която ни предложи изобилие от лични случки, мощни скандали, политически ходове, полицейски акции и кризисни мерки. Какво пропуснахте и какво забравихте през 2010 г.? Ето как се разви годината през погледа на КРОСС.
Януари - убийството на Боби Цанков, провалът на Румяна Желева и блокадата на българо-гръцката граница
Още неотърсили се от новогодишните празници, бяхме шокирани от показно убийство в центъра на София. На 5 януари скандалният радиоводещ и автор на книги за подземния свят Боби Цанков бе застрелян на път за адвоката си. Арестувани бяха братята Маргини.
Недоволството в Гърция засегна и България. С искания за повече субсидии гръцки фермери блокираха границата за около две седмици, спирайки пасажери и бизнеса. Премиерът Борисов кацна с хеликоптер при протестиращите, струпали селскостопанската техника като барикади, за да реши проблема. Българският бизнес загуби десетки милиони, а София поиска съдействието на Брюксел.
Номинираната за български еврокомисар Румяна Желева претърпя пълно фиаско на изслушването си пред евродепутатите. Тя не успя да издържи "теста" и кръстосания огън от въпроси за конфликт на интереси и професионалната й подготовка. Желева подаде оставка от всички постове. Премиерът Борисов предложи на нейно място Кристалина Георгиева, която получи широко одобрение за поста на европейски комисар по международното сътрудничеството, хуманитарната помощ и реакцията при кризи. Външен министър стана Николай Младенов, а мястото му начело в МО зае Аню Ангелов.
Февруари - "Октопод"
Полицейска тематика доминира февруари. Спецакция "Октопод" праща в ареста бившата барета и служител на ДАНС Алексей Петров и още 13 души. МВР твърди, че в продължение на десетина години те извършвали най-различни престъпления- източване на ДДС, на "Кремиковци", рекет, измама, проституция, наркотици, търговия с влияние и т.н. Това е най-крупната разбита престъпна група, съдейки по първоначалните твърдения. Анализатори коментират, че изходът на процеса ще е от решаващо значение за бъдещето на премиера Борисов и вътрешния министър Цветанов, който обяви, че пипалата на "Октопод"-а стигат и съдебната система. Соченият за мозък на група Алексей Петров се обявява за жертва на политическа репресия.
Март - Нанев, скандалът Първанов- Дянков и импийчмънт
Първи действащ министър от демократичните промени насам се сдобива с обвинение. Това е здравният шеф Божидар Нанев, който попада под прицела на прокуратурата за неизгодни сделки в ущърб на бюджета с 2,5 млн. лв. Става дума за противогрипното лекарство Тамифлу, което Нанев поръчал по-скъпо и след епидемията. На министерското му място идва проф. Анна- Мария Борисова, която бързо става известна с отношението си медиите, своите "усмивки" и това, че е срещната от премиера на "един разклон за Велико Търново".
Президентът Георги Първанов и финансовият министър Симеон Дянков влизат в остра словесна битка. Причината - участие на Дянков в телевизионно шоу, където косвено нарича президента "немлад милиардер". Първанов заключава, че Дянков е част от "организирана атака" и му иска оставката, което е рядкост за държавния глава. Стигна се до разговор "на четири очи", чиято стенограма бе светкавично огласена от "Дондуков" 1. От нея стана ясно, че Дянков не е бил злонамерен в думите си, а Първанов - че не му вярва и е обиден.