11 май 2017 г. 10:44 ч.
Умелото усвояване на пространството в дадено помещение е водещ аспект в интериорния дизайн. Ключът към изграждането на функционален и естетичен интериор е в постигането на фин баланс между свободното и усвоеното пространство в помещението. Гъвкавото прилагане на двете противоположни концепции в дизайна – обединяване на отделни сектори в едно цяло и дефиниране на различни по функция зони в общо пространство – е предпоставка за създаване на комфортна жилищна среда.
Вещото зониране на пространството е дизайнерски похват с първостепенна роля при вътрешното оформление на съвременните жилища с отворен план и може да бъде осъществено с помощта на креативни способи.
Обособете отделни зони с подова настилка
Подовата настилка в дадено помещение или в жилище с отворен план може да послужи като визуален разделител между различни по функция зони. С настилка от керамични плочки можете да дефинирате кухненска зона в общо помещение, а с масивен паркет – кът за меката мебел, холната маса и телевизора. Визуален разделител между два сектора може да бъде дори линейна шарка върху еднотипна подова настилка.
Използвайте мебелите за зониране на пространството
Този подход се прилага често в домове с отворен жилищен план, където в едно просторно помещение се обособяват всекидневна, трапезария и кухня. Креативен способ за дефиниране на холната зона е позиционирането по определен начин на някои от избраните за помещението
мебели за дневна. Ако например разположите дивана по дължина на границата с трапезарния кът и с гръб към него, ще създадете мислена разделителна линия между двата сектора. Така и без наличието на стени се осъществява разграничаване между двете зони, като в същото време се запазва и усещането за принадлежността им към общото пространство. По подобен начин можете да отделите кухненския кът от останалата част на помещението. Като разделители можете да използвате барплот или кухненски остров.
Изберете за разделители мебели с по-голяма височина
Библиотека или висока холна секция също биха могли да послужат като визуална граница между различни по функция зони. За да запазите усещането за плавен преход между двата сектора и свързаност помежду им като части от общо пространство, заложете на модел секция без гръб, който осигурява видимост към съседната зона.
Монтирайте интериорни плъзгащи врати
С
интериорни плъзгащи врати можете да постигнете функционално обособяване на отделни зони в жилище с отворен план, ако сте решили да заложите на по-ясно очертани граници между тях. В затворено положение преградните плъзгащи врати осигуряват визуално уединение, тъй като се изработват от непрозрачно матирано стъкло, цветно лакобел стъкло или МДФ плоскости. Ценно тяхно предимство в сравнение с традиционните врати е, че пестят място, тъй като се движат в една равнина при отваряне и затваряне.